Przedszkole Lusowo
Czwartek, 09 Kwiecień 2009 09:30

Przedszkole Lusowo

Przedszkole jest pierwszą placówką, która ma wpływ, poza rodzicami, na to jak rozwija i zachowuje się dziecko. W tym wieku maluchy uczą się przede wszystkim przez naśladowanie. Na samym początku zainteresowanie kierowało się w stronę rodziców, jednakże w momencie, kiedy zaczynają uczęszczać do przedszkola, coraz częściej naśladują swoich rówieśników, a szczególnie liderów grupy. Wszystko to wynika z powszechnej potrzeby akceptacji przez grupę. Stąd też mogą pojawić się niekiedy niepożądane zachowania takie jak bunt czy agresja.

Rodzice w takim wypadku powinni jak najszybciej zareagować. Wszak przedszkole jest jednym z miejsc, gdzie dziecko spędza najwięcej czasu, a wyniesione stamtąd zachowania i wartości zostają przeniesione także do życia domowego. W tym wypadku konieczna będzie odpowiednio przeprowadzona rozmowa z dzieckiem, w której to przekona się je, że nie wszystkie zachowania są godne naśladowania. Przedszkole jest miejscem, w którym maluch po raz pierwszy może spotkać się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Musimy wtedy pomóc mu zmierzyć się z tym faktem.

Nie należy to do przyjemnych doświadczeń, jednakże jest to zwyczajny składnik życia, który towarzyszy każdemu z nas. W trudnych momentach, po powrocie z przedszkola, rodzice muszą poświęcić dziecku chociaż chwilę, tak aby mogło ono odbyć z nimi swobodną rozmowę, wyrażając swoje emocje. Przedszkole to również moment kiedy maluch zaczyna zadawać trudne pytania związane z rozmnażaniem czy otaczającym światem. Rodzic musi więc uzbroić się w cierpliwość i udzielić odpowiednich odpowiedzi.