Przedszkole Baranowo
Czwartek, 09 Kwiecień 2009 10:11

Przedszkole Baranowo

Przedszkole oznacza nowy etap w życiu dziecka. To właśnie ten moment, kiedy zaczyna się ono uczyć samodzielności i przebywania bez rodziców. Każdy rodzic żywi obawy jak będzie wyglądał pierwszy dzień w nowym miejscu i czy przedszkole w ogóle spodoba się dziecku. Należy jednak pamiętać, że maluchy doskonale odgadują nastroje rodziców, dlatego też obawy od razu mogą się im udzielić. Nasza pociecha wyczuje, że zbliżają się wielkie zmiany w jej życiu, nic więc dziwnego, że zacznie się tym stresować. Cóż więc uczynić, aby dziecko nie obawiało się pierwszej wizyty w przedszkolu, ale ochoczo na nią reagowało?

W tym aspekcie wiele zależy od rodziców i ich nastawienia. Przede wszystkim nie możemy dać po sobie poznać, że przedszkole jest miejscem, gdzie dziecku może się nie spodobać. Nie wspominajmy mu, że teraz już nie będzie tak często przebywać z rodzicami, ani, że musi być dzielne i nie płakać. W tej sytuacji, dajemy dziecku do zrozumienia, że w przedszkolu będzie działo się coś strasznego i z pewnością nie zachęcimy go w ten sposób. Należy raczej skupić się na wyliczeniu zalet nowego miejsca. Można też przytoczyć nasze własne wspomnienia i przygody, z którymi związane jest przedszkole.

Doskonałym pomysłem jest zabranie dziecka na Drzwi Otwarte. Zazwyczaj każde przedszkole organizuje tego typu akcję. Pozwoli to na oswojenie się z nowym miejscem, poznanie nauczycielek i całej okolicy. Jest też duża szansa na to, że gdy maluch zobaczy nowe, ciekawe zabawki, nie będzie mógł się doczekać pierwszej wizyty.