Przedszkole Sady
Czwartek, 09 Kwiecień 2009 10:21

Przedszkole Sady

Kiedy dziecko ma już 3 latka, a my zastanawiamy się nad powrotem do pracy, najodpowiedniejszym dla niego miejscem będzie przedszkole. Oczywiście kwestia ta musi być związana z całym procesem rozwoju dziecka. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, maluch z pewnością odnajdzie się w gronie rówieśników. Przedszkole powinno być przede wszystkim dostosowane do naszych wymagań. Bardzo ważne są również takie kwestie jak odległość od domu, obecność placu zabaw i inne tego typu sprawy. Jeśli znamy rodziców, których dzieci uczęszczają do przedszkola, będącego przedmiotem naszego zainteresowania, to warto z nimi porozmawiać, a z pewnością udzielą nam wartościowych informacji.

Można również poszukać danych na różnego typu forach internetowych, gdzie rodzice dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Jeśli mamy już ogólne informacje, to warto odwiedzić takie przedszkole osobiście. Na pewno musimy dokładnie porozmawiać z nauczycielkami. Należy zwrócić uwagę jak odnoszą się one do dzieci i w jaki sposób planują ich wolny czas. Przedszkole powinno dbać również o bezpieczeństwo maluchów.

Dobrze byłoby wziąć pod uwagę opinię dziecka. Jednakże, w większości przypadków, o ile maluch nie został wcześniej odpowiednio przygotowany, stwierdzi, że przedszkole mu się nie podoba. Nie warto się tym jednak zrażać. Rodzice muszą pomóc dziecku w zaaklimatyzowaniu się w nowym otoczeniu. Ważne jest również wsparcie na każdym kroku. Dobrze jeśli przedszkole wykorzystuje różnego typu metody wychowawcze, jak na przykład metoda Montessori czy Steinera. Ważna jest również nauka języków, prowadzona przez nauczycieli.