Przedszkole Lusówko
Czwartek, 09 Kwiecień 2009 10:24

Przedszkole Lusówko

Przedszkole może stać się dla naszej pociechy miejscem, do którego z przyjemnością będzie się udawać każdego ranka. Jednakże, aby osiągnąć taki efekt, potrzebna jest interwencja rodzica i odpowiednie podejście do dziecka, jeszcze przed pierwszą wizytą w przedszkolu. Najważniejsze jest to, aby maluch już od najmłodszych lat nauczył się samodzielności i tego, że od czasu do czasu w pobliżu nie ma rodziców. Przedszkole to miejsce, w którym wszystko jest dla niego obce – nauczycielki, rówieśnicy i całe otoczenie. Panuje tu również zupełnie inny rozkład dnia, niż w domu rodzinnym.

W związku z tym, dobrym pomysłem będzie ustalenie odpowiedniego rytmu jeszcze zanim rozpocznie się rok szkolny. Dziecko w ten sposób, przynajmniej częściowo, będzie czuło się jak w domu. Przedszkole to przede wszystkim grupa zróżnicowanych pod wieloma względami dzieci. Nie jest łatwo odnaleźć się w takim środowisku maluchowi, którego jedynym towarzystwem dotychczas byli rodzice, dziadkowie, ewentualnie rodzeństwo. Należy więc pamiętać, aby przed posłaniem dziecka do przedszkola, oswajać go z jego rówieśnikami, na przykład na placu zabaw.

Ważna jest również motywacja. Najlepiej jeśli zaczniemy opowiadać dziecku o naszych własnych przygodach w przedszkolu i o tym jak miło można tam spędzić czas. Dobrym pomysłem jest również spacerowanie w okolicach, gdzie znajduje się przedszkole, dzięki temu maluch pozna wcześniej okolicę i miejsce to nie będzie dla niego już takie obce. W czasie kupowania niezbędnych do wyprawki produktów, jak szczoteczka do zębów, kapcie czy worek na buty, warto pozwolić dziecku samemu wybrać kolor czy model. Na pewno sprawi mu to radość i poczuje, że samo może wpływać na to jak będzie w przedszkolu.