Przedszkole SkórzewoPrzedszkole jest miejscem, które wzbudza wiele emocji zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Matki i ojcowie obawiają się tego, czy ich pociecha zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu oraz jak długo takie dostosowywanie potrwa. Oczywiście niepokoje rodziców będą dotyczyć tego, czy ich dziecko poradzi sobie z samodzielnym ubieraniem, spożywaniem posiłków, czy będzie grzeczne i uda mu się nawiązać kontakt z rówieśnikami. Z kolei dla wielu dzieci przedszkole oznacza nieobecność rodziców i tym samym jest dość stresującym miejscem. W tym przypadku emocje związane z poznawaniem czegoś nowego mieszają się ze strachem. Często sami rodzice nieświadomie swymi wypowiedziami i zachowaniem potęguje strach dziecka i doprowadzają do tego, że nie chce ono chodzić do przedszkola.
Aby przedszkole nie kojarzyło się negatywnie dziecku, nie było przyczyną poważnych stresów, powinniśmy jako rodzice pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na kilka dni przed pierwszą wizytą w przedszkolu wytłumaczmy dziecku na spokojnie, dlaczego musi tam chodzić. Opowiedzmy mu jak wygląda typowy dzień przedszkola itp. Takie rozmowy warto przeprowadzać także, kiedy jesteśmy w drodze do przedszkola, aby dziecko jak najdokładniej zapamiętało plan dnia i tym samym nie odczuwało niepokojów związanych z tym, czego można oczekiwać np. po obiedzie lub zabawie. Pozwólmy również dziecku wyrażać swe odczucia co do nowej sytuacji. Zachęćmy je, aby relacjonowało nam za każdym razem, jak spędziło dzień w przedszkolu.
Istotną kwestią jest odprowadzanie i zabierania dziecka z przedszkola. Warto z rana wygospodarować trochę więcej czasu, aby móc spędzić chociaż kilka minut z dzieckiem zanim zostanie oddane pod opiekę przedszkolanek. Rodzic powinien powiedzieć dziecku, o której przyjdzie go odebrać i najlepiej niech wskaże na ten moment w planie dnia przedszkola, kiedy to nastąpi np. po obiedzie. Przed wyjściem rodzica obowiązkowo uścisk, buziak. Mamy, którym trudno rozstać się na kilka godzin z dzieckiem, nie powinny okazywać emocji, czyli co najgorsze płakać w jego obecności. Jeśli natomiast mowa o odbieraniu dziecka, rodzice nie mogą sobie pozwalać na spóźnienia. Oczywiście zdarzają się różne sytuacje, które nie zależą od nas i uniemożliwiają przybycie do przedszkola na czas. Jeśli jednak obiecujemy dziecku, że przyjdziemy po nie o 15, postarajmy się dotrzymać obietnicy.
Kolejną ważną kwestia jest zwracanie uwagi na to, jakie komentarze pod adresem przedszkola, opiekunek itp. czynimy w obecności dziecka. Przypadkowo może się zdarzyć, że rozmowie matki z drugą osobą będzie przysłuchiwało się dziecko, które na nasze nieszczęście usłyszy, że mamy wątpliwości dotyczące przedszkola, jakości opieki, żywienia itp.
Tego typu porady warto wykorzystać, jeśli dziecko niemalże histerycznie reaguje przed wyjściem do przedszkola. Wyżej wymienione metody mogą w znacznym stopniu pomóc oswoić się dziecku z nową sytuacją w życiu i oczywiście nie dopuścić do popełniania kolejnych błędów przez rodziców.
|