Przedszkole Zakrzewo
Czwartek, 09 Kwiecień 2009 10:35

Przedszkole Zakrzewo

Dzieci rozpoczynają naukę języka obcego coraz wcześniej. Już w przedszkolu trzylatki i czterolatki posługują się kilkoma obcojęzycznymi słowami, a niektóre z nich nawet prostymi zwrotami. Już prawie każde przedszkole w swym programie edukacyjnym oferuje naukę języka angielskiego czy niemieckiego. Dość ciekawe jest to, że coraz więcej tego rodzaju placówek prowadzi dla swych podopiecznych zajęcia z języka chińskiego.

Bez względu na to, czy przedszkole prowadzi zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego, chińskiego, francuskiego czy hiszpańskiego, muszą być one realizowane w taki sposób i takimi metodami, które będą w pełni efektywne. W tym przypadku niezbędne jest określenie poziomu rozwoju dzieci, które mają uczyć się języka obcego.

Obecnie stosuje się kilka metod nauczania języka obcego dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jedną z nich jest metoda multisensoryczna, która opiera się na zaangażowaniu wszystkich zmysłów dziecka, które uczy się języka poprzez zabawę. W tym przypadku obrazy, dźwięki, ruch są najważniejsze. Kolejna metoda określana jest jako komunikacyjna. W tym przypadku podstawą nauki jest rozmowa w języku obcym już od początku edukacji. Ten sposób nauki jest jednak wskazany w przypadku dzieci, które znają już podstawy języka obcego. Jednak wprowadzane są także zadania dostosowane do mniej zaawansowanych grup. Warto wspomnieć o metodzie audiolingwalnej, która to opiera się na wielokrotnym powtarzaniu zasłyszanych fraz.

Można by jeszcze długo wymieniać metody nauki języka obcego wśród kilkulatków. Każde przedszkole bazuje na innych sposobach nauczania, które w głównej mierze zależą od lektora.